Skip to content Skip to navigation

Abarth 124 rally 2019: spider se štírem ve znaku prošel úpravami, které zaručí jeho další vedoucí postavení v soutěžích rally

 

  • Spider se štírem ve znaku prošel řadou úprav, které vycházejí ze zkušeností získaných během prvních dvou závodních sezon a nepřetržitého vývoje inženýrů týmu Abarth.
  • Za účelem zlepšení výkonu, ovladatelnosti a zajištění jednoduššího naladění vozu bylo provedeno přes 5000 kilometrů testovacích jízd.

 

S cílem dosáhnout lepšího času na kilometr ve speciálních rychlostních zkouškách byla řešena řada úprav modelu Abarth 124 rally 2019. Nových výsledků dosáhli inženýři značky Abarth prostřednictvím zásahů na hlavních mechanických součástech, elektronice motoru, převodovce a nastavení.  

Během prvních dvou závodních sezon bylo kromě mnoha praktických zkušeností shromážděno i množství dat. Zkušenosti doplnily nepřetržité vývojové práce prováděné inženýrským týmem značky Abarth a zkušební jízdy hlavního testovacího jezdce Alexe Fioria. Kromě vzdálenosti ujeté během aktuálních rally bylo provedeno dalších 5000 kilometrů testovacích jízd, a to na stejných silnicích, na jakých probíhá řada náročných speciálních etap.

Cílem bylo poskytnout zákazníkům výkonnější závodní vůz, který je možné jednodušeji naladit a současně je i snazší pro řízení. To je důležité nejen pro profesionály, ale i řidiče gentlemany, kteří ve spideru hledají kromě špičkového výkonu také potěšení z driftování, jež je pro soutěžní vozy s pohonem zadních kol typické.

Hlavní zásahy se týkaly následujících oblastí:

Motor - Hlavním úkolem bylo zlepšit dodávku výkonu, a to prostřednictvím cílených zásahů pro plošší křivku točivého momentu. Průběh točivého momentu je nyní plošší, což znamená, že vysokých hodnot dosahuje v širším spektru otáček. To je důležité například při výjezdech z ostrých zatáček v nízkých otáčkách. Jízda je tak efektivnější a jednodušší a umožňuje jezdcům vytěžit z vozu maximum. Zlepšení dodávky výkonu je výsledkem pečlivé kalibrace podporující hladkost běhu a rychlejší odezvu na pokyn plynového pedálu.

Převodové ústrojí - Oddělení převodových ústrojí zaměřilo svou pozornost na diferenciál a novou kalibraci uzávěrky, jako i čtveřici režimů systému kontroly trakce (High/Medium/Low Grip, Wet), které může řidič rychle volit na volantu a nastavit tak dodávku točivého momentu podle podmínek přilnavosti. Díky tomu může řidič změnit odezvu vozu v závislosti na přilnavosti, rychle a přesně v jakémkoliv terénu.

Převodovka - Úpravy převodovky se zaměřily na zlepšení ovládání a rychlost řazení. Pneumatický člen byl nastaven tak, aby umožnil rychlejší zařazení při akceleraci a plynulejší řazení směrem dolů, což zabraňuje zablokování kol zadní nápravy.

Zablokování zadních kol je pro soutěže rally doslova charakteristické, toho je však možné dosáhnout i pomocí ruční brzdy. Díky optimalizovanému rozpojení spojky a lepší kalibraci záběru pro rychlejší start došlo ke zlepšení i v tomto ohledu.

Nastavení - Pocit z vozidla a možnosti natavení jsou pro řidiče naprosto zásadní. Z tohoto důvodu zapracoval Abarth na všech komponentech, čímž se zlepšila přilnavost na šotolině. Zároveň nabízí sadu pro použití na šotolinových tratích.

Zkoumáním prošel i efekt zanořování přídě. Vůz má nyní pozitivní efekt zanoření při brzdění, což řidiči poskytuje lepší pocit, usnadňuje postupné brzdění a zlepšuje průjezd zatáčkou. Aby bylo dosaženo optimálního výsledku, prošla vývojem celá řada aspektů. Řidič si samozřejmě může nastavit vůz podle svého stylu a typu tratě.

Sada pro šotolinu - Vývojové práce zahrnovaly rovněž nastavení vozidla pro šotolinové tratě. Vedly mimo jiné k vytvoření speciální sady, která zahrnuje všechny nezbytné komponenty potřebné pro zvládnutí tohoto typu povrchu. Specifická sada pro šotolinové povrchy zahrnuje zvýšení světlé výšky o 40 mm s odpovídajícím zvětšením propružení, jež je nezbytné pro zachování konstantního styku kola se špatným povrchem a pro lepší trakci a jízdní vlastnosti. Sada pro šotolinové povrchy rovněž zahrnuje brzdové kotouče kompatibilní se specifickými 15palcovými litými koly (místo dosavadních 18palcových pro šotolinu), což souvisí se snížením neodpružené hmoty, a tím i s optimalizací přilnavosti, obzvláště na nerovném povrchu.

Pneumatiky na šotolinu a asfalt mají nyní stejný rozměr dle předpisů kategorie R5 (a WRC), aby bylo možné využít širokou škálu komerčně dostupných směsí.

 

Turín, 12. března 2019